PATRIARHUL

PREAFERICITUL PĂRINTE PATRIARH DANIEL: „CREDINȚA ȘI SMERENIA ADUC TĂMĂDUIREA DE BOALĂ ȘI ÎNVIEREA DIN MORȚI”

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit duminică, 29 octombrie 2023, la finalul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul istoric „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală, un cuvânt de învățătură în care a tâlcuit pasajul evanghelic rânduit, de la Luca 8, 41-56. Preafericirea Sa a subliniat că Evanghelia citită, ce relatează două minuni săvârșite de Mântuitorul Iisus Hristos, a învierii fiicei lui Iair și a vindecării femeii bolnave de scurgere de sânge, ne arată în esență că „credința și smerenia aduc tămăduirea de boală și învierea din morți”.

Patriarhul României a explicat că Mântuitorul a numit-o fiică pe femeia bolnavă de doisprezece ani pentru că a descoperit în ea multă credință: „Iisus Hristos o încurajează pe această femeie sfioasă, smerită și timidă și îi spune nu «femeie», cum spune de obicei când vorbește cu o femeie, ci «fiică». Titlul de fiu sau fiică acordat de Mântuitorul unei persoane este folosit de El atunci când descoperă în persoana respectivă multă credință. Ea este fiica lui Avraam, fiica a credinței, nu o simplă femeie, ci una cu o credință verificată prin suferință. Timp de 12 ani s-a luptat cu boala și a avut speranță. La sfârșitul averii ei și al puterilor ei trupești, pentru că ea murea câte puțin în fiecare zi, a ajuns la Singurul care poate să o vindece, Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor. Atunci s-a apropiat de El cu sfială și îndrăzneală în același timp. Cu sfială căci era smerită și cu îndrăzneală pentru că avea speranță că Iisus este unica ei salvare, unicul Doctor care poate să o vindece. Mântuitorul o încurajează, îi acordă onoarea de fiică duhovnicească și îi spune: «Mergi în pace!», adică îi binecuvântează viața ca să trăiască liniștită”.

În atmosferă de smerenie desăvârșită se săvârșesc minunile

În continuare, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vorbit despre minunea învierii fiicei lui Iair, mai-marele sinagogii, săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos, evidențiind apoi că în Evanghelia Duminicii a 24-a după Rusalii se întâlnesc trei smerenii. „Faptul că i-a scos afară pe toți din casă și au rămas numai trei ucenici, Petru, Iacov și Ioan, și părinții fetei acesteia ne arată că Hristos Domnul nu a făcut minuni-spectacol, spre a răspunde curioșilor și gălăgioșilor, ci El a săvârșit minuni din iubire smerită și milostivă, nu din orgoliu și din dorință de afirmare. A cerut părinților să-i dea copilei să mănânce pentru a dovedi că este vie, iar lor le-a poruncit să nu spună nimănui ce s-a întâmplat, adică din nou vedem smerenia Mântuitorului. Vedem smerenia lui Iisus, vedem și smerenia tatălui copilei, Iair, care a căzut în genunchi în fața lui Iisus, un fapt unic pentru un mai-mare al sinagogii, și vedem și multa smerenie în Evanghelia de astăzi a femeii bolnave de hemoragie. Trei smerenii se întâlnesc și, în această atmosferă de smerenie desăvârșită, se săvârșesc minunile izvorâte din iubire smerită și milostivă a lui Hristos”, a reliefat Preafericirea Sa.

Întâistătătorul Bisericii noastre a evi­dențiat apoi că Mântuitorul răsplătește cre­dința, transformând suferința în bucurie prin vindecare. „În Evanghelia de astăzi vedem că iubirea părintească a lui Iair față de fiica sa este mobilul care-l conduce pe el la multă smerenie în fața lui Iisus și la multă speranță, în același timp, că numai Iisus o poate vindeca. Iisus, însă, îi spune, când a aflat că a murit fiica lui, că ea se va izbăvi dacă el are credință. Mântuitorul Iisus Hristos apreciază credința femeii bolnave și credința lui Iair, pe care o și întărește. Iată, astfel, că Evanghelia de astăzi este una a credinței, a suferinței care se transformă în bucurie prin vindecarea pe care Hristos o dăruiește femeii bolnave și prin învierea pe care o săvârșește asupra fiicei lui Iair. Când Iisus Hristos dăruiește femeii bolnave darul sănătății, onoarea de fiică duhovnicească și binecuvântarea unei vieți pașnice, El răsplătește credința arătând că această credință este nu o teorie sau o opinie, că există undeva, în ceruri, Dumnezeu, ci că este o legătură vie cu Dumnezeu Cel veșnic viu, pe Care Mântuitorul Îl binevestește și Îl arată prin puterea vindecătoare pe care o arată în lume. În Evanghelia aceasta a speranței și a vindecării oamenilor smeriți și credincioși vedem legătura dintre smerenia lui Iair, smerenia femeii bolnave de hemoragie și smerenia lui Iisus Vindecătorul. În toate acestea se manifestă prezența harului dumnezeiesc. De aceea, noi Îl numim pe Mântuitorul Iisus Hristos Doctorul su­fletelor și al trupurilor noastre”, a precizat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.