Noutăți

Optsprezece copii din parohiile Protoieriei Sector 6 Capitală au participat la tabăra „Tineri în acțiune”, organizată la Centrul medieval al fostei mănăstiri Apostolache.

Participanții s-au arătat surprinși de diversitatea activităților și entuziasmați de căldura cu care au fost tratați de organizatori: „A fost o tabără deosebit de interesantă prin programul diversificat care a inclus jocuri distractive, drumeții și vizite la muzee și mănăstiri. M-au impresionat foarte mult jocurile organizate, printre care căutarea de comori, și în special ora de chimie distractiva”, a declarat pentru Basilica.ro Enoh, unul dintre participanți.

Din program au făcut parte diverse jocuri de consiliere și dezvoltare personală, ateliere de pictură și de cântări bisericești închinate Maicii Domnului, dar și activități sportive, drumeții ș.a.

Participanții au vizitat mai multe muzee din zonă: Muzeul memorial Nicolae Iorga, Muzeul de etnografie al Văii Teleajenului, Muzeul de Artă religioasă, Muzeul Natura Văii Teleajenului, Muzeul Pietrei din Comuna Sângeru. Ei au fost și într-o vizită la unitatea de pompieri din comuna Apostolache, dar și într-un pelerinaj la Mănăstirea Ianculești.

Tabăra „Tineri în acțiune” a fost organizată prin Sectorul Învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Costurile au fost asigurate cu sprijinul parohiilor din Protoieria Sector 6.

Copiii au fost însoțiți de Valentin Ivan, reprezentant al Protoieriei Sector 6 Capitală, și Diana Adriana Sevaciuc, profesor pentru învățământ primar și preșcolar, voluntar în cadrul protoieriei.