CalendarPATRIARHULSĂRBĂTORI

„Sfinții Apostoli Petru și Pavel: „corifeii apostolilor”

Cu prilejul sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preafericitul ­Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a rostit un cuvânt de învățătură în care a prezentat viața, slujirea apostolică și activitatea misionară a celor doi corifei: „Sfinții Apostoli Petru și Pavel sunt numiți în cărțile de cult ortodoxe «corifeii apostolilor», adică cei mai mari între apostoli. Ei sunt mari atât prin învățătura, cât mai ales prin jertfelnicia lor. Acești doi slăviți apostoli au fost binecuvântați de Dumnezeu cu multe daruri şi, în cele din urmă, au fost mărturisitori cu prețul vieții ai credinței lor în Iisus Hristos. Ambii au murit ca martiri la Roma, în anul 67, în timpul împăratului persecutor Nero, în ziua de 29 iunie. Acești doi sfinți sunt considerați primul, respectiv ultimul dintre apostoli. În cărțile Noului Testament, Petru apare primul în listele apostolilor, deși se știe că primul chemat a fost fratele său, Sfântul Andrei. Apostolul Pavel este, într-un fel, al treisprezecelea apostol, pentru că el a fost chemat mai târziu la demnitatea de trimis al lui Hristos”.

Preafericirea Sa a prezentat în continuare aspectele semnificative din viețile și lucrarea apostolică a celor doi sfinți pomeniți, subliniind la final elementele pe care cei doi le au în comun. „Corifeii apostolilor sunt pomeniți de Biserică în aceeași zi. Ei sunt diferiți ca temperament și cultură, dar au și foarte multe daruri și virtuți în comun. Trebuie să reamintim mai întâi credința fierbinte în Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, și o legătură vie cu El, amândoi mărturisind dumnezeirea Lui. Acești doi Sfinți Apostoli mai au în comun o puternică trăire sau experiență a pocăinței, a convertirii. Petru s-a lepădat de trei ori de Hristos, apoi a plâns cu amar și a regretat toată viața sa lepădarea. Pavel, care se numea Saul din Tars, a prigonit Biserica și toată viața sa a regretat acest lucru. De asemenea, acești doi apostoli au avut în comun dragostea puternică față de Hristos și față de unitatea Bisericii. Nu în ultimul rând, cei doi apostoli ai lui Hristos au în comun mucenicia lor la Roma în aceeași zi. Sfântul Apostol Petru a fost răstignit cu capul în jos pe Colina Vaticanului, iar Sfântul Apostol Pavel a fost decapitat cu sabia la marginea orașului, pe drumul spre mare”, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.